Antykoncepcja awaryjna – jak działa?

Tak zwana pigułka „dzień po” to rozwiązanie dla osób, które nie chcą zajść w ciążę, a nie zabezpieczyły się odpowiednio podczas stosunku. Na temat tej tabletki istnieje jednak wiele mylnych przekonań, które warto zweryfikować.

Jak działa pigułka „dzień po”?

Jest to rodzaj antykoncepcji, a więc pigułka zapobiega ciąży, ale jej nie przerywa. Oznacza to, że pigułka nie ma działania porannego. Głównym sposobem działania pigułki „dzień po” jest zapobieganie owulacji. Owulacja jest częścią Twojego normalnego cyklu reprodukcyjnego. Jest to faza, w której jajniki uwalniają komórkę jajową, która następnie może zostać zapłodniona przez plemniki i rozpocząć proces rozwoju płodu. Jak łatwo można się domyślić, bez owulacji nie dojdzie do ciąży, stąd też skuteczność antykoncepcji awaryjnej.

Jak skuteczna jest pigułka „dzień po”?

Kiedy myślisz o tym, jak skuteczna jest pigułka „dzień po” w zapobieganiu ciąży, ważne jest, aby wziąć pod uwagę czas. Jest to klucz do skuteczności leku. Wszystkie formy pigułki antykoncepcji awaryjnej są tym skuteczniejsze, im szybciej je zażyjesz. Nie musisz czekać z przyjęciem tych leków do następnego dnia – pomimo nazwy „pigułka na dzień po”. Dla każdego rodzaju pigułki awaryjnej istnieją określone ramy czasowe. Opcję wyłącznie progestagenową należy przyjąć w ciągu pierwszych 72 godzin (trzy dni) po stosunku seksualnym bez zabezpieczenia. Istnieją też jednak tabletki, które można zażyć nawet do 120 godzin po odbyciu stosunku.

Antykoncepcja online – antykoncepcję awaryjną można uzyskać też wirtualnie

Kolejnym mylnym przekonaniem jest fakt, że pigułkę „dzień po” można uzyskać tylko u lekarza w gabinecie stacjonarnym. Na szczęście teraz jest to o wiele prostsze. Wystarczy skorzystać z konsultacji online, podczas której lekarz przepisuje nam antykoncepcję awaryjną przy pomocy recepty online. Awaryjna antykoncepcja i recepta online to idealne rozwiązanie – dzięki niemu tabletkę możemy uzyskać już w kilka godzin, a przecież liczy się czas.

Ginekolog a recepta online – czy wcześniej wizyta jest konieczna?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej wcześniejsza wizyta u ginekologa nie jest konieczna. Podczas konsultacji online lekarz zada nam niezbędne pytania i wybierze dla nas najlepsze rozwiązanie. Inaczej sytuacja wygląda z tradycyjnymi formami antykoncepcji. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne i inne środki może być wystawiona dopiero po wizycie u ginekologa, który zaleci nam stosowanie danej metody antykoncepcji. Wtedy możemy już bez problemu przedłużać receptę online.