Badanie wariografem – czy rzeczywiście kłamstwo można zmierzyć?

Badanie wariografem – czy rzeczywiście kłamstwo można zmierzyć?

Naturalną reakcją na kłamstwo jest wzrost ciśnienie, potliwość oraz przyspieszony oddech. I tutaj pojawia się w związku z tym pytanie, czy faktycznie kłamstwo można zmierzyć? Sprawdzamy!

Jeden z pierwszych wariografów powstał prawie sto lat temu. Przez ten czas specjaliści zdążyli go sprawdzić na wielu płaszczyznach i tak okazało się, że jest bardzo przydatnym urządzeniem w postępowaniach sądowych (jednakowo podejrzanych, poszkodowanych oraz świadków), jak i przy rekrutacji kandydatów do pracy w firmach, czy ustalaniu wierności partnera. Czy w takim razie można stwierdzić, że kłamstwo da się zmierzyć? I tak i nie!

Badanie wariografem – o co w tym chodzi?

Badanie wariografem polega na podpięciu badanego pod wariograf i zadawanie pytań, na które musi odpowiadać tak/nie. W trakcie badania do ciała badanego podpinane są czujniki, które wychwytują i rejestrują zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie na skutek zadawanych pytań. To naturalna reakcja, która nie jest zależna w żaden sposób od naszej woli, co oznacza, że nie mamy na nią żadnego wpływu. Jeśli badana sytuacja jest nam znana, mieliśmy coś z nią do czynienia lub coś o niej wiemy, nasz organizm szybko wychwyci odpowiednie wspomnienia i przetworzy je w taki sposób graficzny na urządzeniu. Biegły, który prowadzi badanie, następnie zajmuje się interpretacją wszystkich danych – zmian w tętnie, głębokości oddechu, czy potliwości. Ważne, by miał w tym doświadczenie i umiejętności, bo bez odpowiedniego przygotowania ciężko jest dobrze interpretować dane. https://www.wariograf.com.pl

Badanie reakcji fizjologicznych a badanie kłamstwa

Co w takim razie można zbadać za pomocą wariografu? Jest to urządzenie pozwalające określić prawdomówność, czy jednak emocje i reakcje związane z danymi sytuacjami. Prawda jest taka, że badanie wariografem nie jest typowym testem na prawdomówność, ale zadanie odpowiednich pytań skutkuje tym, że organizm wysyła automatyczne pewne sygnały, które mogą wskazywać, czy dana osoba kłamie, czy mówi prawdę. W ustaleniu tego oczywiście pomoże biegły.