Chirurg naczyniowy. Podział chirurgii.
Chirurg naczyniowy. Podział chirurgii.
Chirurgią nazywamy dziedzinę medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym różnych części ciała. Jest to szeroka dziedzina, podzielona na różne działy. Najbardziej popularną jest chirurgia ogólna „miękka”, gdzie diagnozuje się pacjentów z różnymi schorzeniami tkanek miękkich tj. narządów wewnętrznych, mięśni tkanek podskórnych i górnych, stosując metody zachowawcze nieoperacyjne, jak i zabiegowe. Szczegółowymi działami chirurgii jest: torakochirurgia (inaczej chirurgia klatki piersiowej), chirurgia naczyniowa „naczyniówka”, dział kardiochirurgii (chirurgii sercowo-naczyniowej), neurochirurgii (chirurgii układu nerwowego), urologii (chirurgii układu moczowo-płciowego), dział chirurgii szczękowo-twarzowej, ortopedii i chirurgii urazowej (traumatologii), chirurgii onkologicznej, transplantologii (chirurgii przeszczepiania narządów). Jedną z gałęzi chirurgii jest chirurgia dziecięca, zajmująca się diagnozowaniem anomalii organizmu dziecka oraz ginekologia zajmująca się leczeniem operacyjnym m.in. nowotworów macicy i szyjki macicy, cyst, pękniętych jajników. Szczegółową chirurgią jest chirurgia plastyczna, poprawiająca niedoskonałości ciała lub korygująca szpecące blizny i zniekształcenia. Dziedziną chirurgiczną jest także otolaryngologia tj. chirurgia języka, gardła, krtani, nosa, ucha i okulistyka (chirurgia oka).
Chirurg naczyniowy. Kompetencje chirurgów.
Najczęściej korzystamy z pomocy chirurga ogólnego, zajmuje on się głównie zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrym zapaleniem trzustki, kamicą pęcherzyka żółciowego, przepukliną np. pachwinową, niedrożnością jelit, nowotworami układu pokarmowego np. raka żołądka, hemoroidami i żylakami odbytu. Chirurg pomocny jest w urazach narządów wewnętrznych czy ranach przewlekłych. Lekarz ten ma niezbędne kwalifikacje do diagnostyki zmian patologicznych techniką endoskopową, zaliczamy tutaj gastroskopię (ocenia żołądek oraz szuka przyczyn krwawień wrzodów żołądka, usuwa ciała obce z żołądka) oraz kolonoskopię (zajmuje się diagnostyką jelita grubego, możliwe jest usunięcie polipów). Chirurdzy posługują się klasycznymi technikami operacyjnymi, jak i nowoczesnymi laparoskopowymi. Jak widać, lekarz chirurg pomoże w wielu chorobach.
Chirurg naczyniowy. E-skierowanie, e-zwolnienie, e-recepta.
Do każdego chirurga potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Od 2021 roku w całej Polsce wdrożony będzie program e-skierowania tj. skierowania od lekarza w formie elektronicznej. Obecnie trwa pilotażowy program wprowadzania e-skierowań w zakresie Internetowego Konta Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, iż jest to kolejny projekt poszerzający funkcjonalność Internetowego Konta Pacjenta. Korzyścią tego systemu będzie rejestracja zdalna, co zredukuje zbędne „ogonki” przed recepcją, zniweluje problem nieczytelności skierowań, możliwe będzie śledzenie historii leczenia poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Kolejną rewolucją Ministerstwa Zdrowia jest od 1 grudnia 2018 roku projekt e-zwolnień, w którym lekarz wystawia zwolnienia od pracy w formie elektronicznej. Przymierzają się od 1 stycznia 2020 roku do e-recept – projekt ten rozwiąże problem z nieczytelnymi receptami, wyeliminuje błędne podanie leku. Elektroniczną receptę będzie można realizować w kilku aptekach, dostarczy to czytelnych informacji o dawkowaniu leku, usprawni proces leczenia – lekarze i farmaceuci będą mieli dostęp do historii choroby pacjenta. Wszystko dla dobra pacjenta.
Najnowsze komentarze