Clenbuterol -efekty, działanie, stosowanie

Clenbuterol jest bez wątpienia bardzo kontrowersyjnym preparatem, stosowanym często w programach kulturystycznych, a także odchudzających. Należy mieć świadomość, iż skutki uboczne stosowania Clenbuterolu mogą być bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, więc przed sięgnięciem po produkt należy go wcześniej dokładnie poznać, zwłaszcza zasady jego dawkowania. Clenbuterol pierwotnie był wykorzystywany w celu leczenia astmy oskrzelowej. W 1988 roku został on jednak wycofany z rynku farmaceutycznego w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest on jedna dalej dostępny, gdyż znalazł zastosowanie w branży weterynaryjnej. Clenbuterol to preparat pomagający wyrzeźbić sylwetkę, z tego względu sięgają po niego zwłaszcza kulturyści oraz zawodniczki bikini fitness, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty przed rozpoczęciem zawodów. Lek ten nie jest dostępny od ręki w aptece.

Czym jest Clenbuterol?

Clenbuterol to sterydopodobna substancja chemiczna, która została stworzona, aby leczyć astmę u koni. Środek ma właściwości zmniejszające przekrwienie oraz rozszerzające oskrzela. Preparat zawiera w sobie składnik przeciwobrzękowy, który rozrzedza krew, aby obniżyć ciśnienie krwi. Poprzez rozszerzenie oskrzeli, preparat wywołuje także rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zostaje zwiększona ilość transportowanego tlenu. Clenbuterol jest lekiem zatwierdzonym w leczeniu astmy w pewnych krajach w Europie oraz Ameryce Łacińskiej. Kiedyś stosowali go także weterynarze w Stanach zjednoczonych, aby konie miały więcej mięśni a mniej tkanki tłuszczowej. Dzisiaj w większości krajów, stosowanie Clenbuterolu także u zwierząt jest nielegalne.

W jaki sposób działa Clenbuterol?

Clenbuterol zyskał dosyć kontrowersyjną popularność, jako środek stosowany w kulturystyce i w trakcie odchudzania. Lek stymuluje nie tylko serce, ale także ośrodkowy układ nerwowy. Wpływa w podobny sposób na nasz organizm co amfetamina czy adrenalina. To agonista beta-2, jest więc przeciwieństwem beta-blokerów. Beta-blokery zmniejszają produkcję adrenaliny oraz noradrenaliny, natomiast Clenbuterol zwiększa ich produkcję. Przez tę właściwość, środek ten powoduje wiele efektów ubocznych. Clenbuterol działa poprzez przyspieszenie metabolizmu, dzięki czemu tłuszcz w organizmie jest szybciej spalany. Pobudza organizm, osoba przyjmująca środek staje się bardziej nerwowa. Zdecydowania zwiększa aktywność osoba zażywającej Clenbuterol oraz zwiększa szybkość jej akcji serca.

Dawkowanie Clenbuterolu

Clenbuterol zakupić można pod postacią tabletek 20 mch oraz 40 mcg. Nieraz środek dostępny jest także w formie płynów, zastrzyków, syropów, granulatów czy kropli. Można w różny sposób przyjmować preparat. Można go zacząć przyjmować od jednej tabletki, po czym dojść do docelowej dawki. Po czym bierzemy tabletki dwa dni i robimy przerwę na kolejne dwa dni. Kolejny cykl brania Clebuterolu opiera się na przyjmowaniu tabletek przez dwa tygodnie oraz kolejnych dwóch tygodniach przerwy. Przeważnie w trakcie przerwy, osoby zażywają efedrynę. Dawkowanie musi odbywać się według rosnącego schematu. Należy zacząć od małych dawek, 20 do 40 mg na dzień, po czym zwiększać stopniowo do ok. 60 do 100 mg na dobę. Nie można przyjmować tego środka przez długi czas, ponieważ organizm przyzwyczai się do wszystkich składników preparatu i nie zauważymy już kolejnych efektów brania Clenbuterolu. W trakcie zażywania środka trzeba koniecznie regulować temperaturę naszego ciała. Clenbuterol podwyższa temperaturę organizmu o 1 stopień, jeśli więc temperatura naszego ciała się zmieniła, jest to oznaka, iż preparat już nie działa. W takiej sytuacji można zakończyć jego przyjmowanie. Często wybierany sposób dawkowania to od 5 do 8 tabletek na dzień dla mężczyzn oraz od 1 do 4 tabletek na dzień dla kobiet. Czasem można przyjąć nieco większe dawki 120 do 160 mcg. Warto jednak dokładnie przemyśleć zwiększenie dawkowania Clenbuterolu, gdyż podnosi on ciśnienie we krwi. Preparat należy stosować od 4 do 6 tygodni. Później niema już takich właściwości anabolicznych i jedynie działa pobudzająco. Sposób dawkowania oraz to, przez jaki czas powinniśmy przyjmować preparat, zależy od naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest też stopień nasilenie efektów ubocznych w trakcie przyjmowania leku, jeśli są one dla nas bardzo uciążliwe, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Zastosowanie Clenbuterolu

Preparat stosowany jest przede wszystkim jako:

1. Reduktor

Clenbuterol wpływa na zwiększenie twardości mięśni, ich wielkość, siłę oraz użylenie. Warto w trakcie jego stosowania przyjmować produkty bogate w białko, trzeba również ograniczyć spożycie tłuszczów i kontrolować spożycie węglowodanów.

2. Lepsze rozwiązanie od sterydów

Preparat ten jest wybierany nie tylko przez sportowców i kulturystów, ale również zwykłe osoby chcące zwiększyć swoją siłę, masę ciała oraz twardość mięśni. Lek nie ma działania anabolicznego, lecz wpływa na pobudzenie.

3. Środek pobudzający

Clenbuterol stosowany jest jako świetny pobudzać, jednak jego działanie nie jest zbyt długie. Wpływa na zwiększenie aktywności noradrenaliny, dopaminy i adrenaliny. W trakcie uwalniania tych substancji do krwi zaczynają one wpływać na receptory adrenergiczne. Przez co dochodzi do podwyższonego ciśnienia krwi, szybszego bicia serca oraz podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Jeżeli zależy nam na stosowaniu Clenuterolu ze względu na jego właściwości pobudzające, wówczas nasza dieta musi być bogata w węglowodany.

4. Post Cycle Therapy

Clenbuterol umożliwia spożywanie większej ilości jedzenia, bez przyrostu zbędnej ilości tkanki tłuszczowej. Zapewnia także taki sam poziom siły oraz intensywności ćwiczeń, dieta powinna być podobna jak podczas cyklu.

5. Spalacz tłuszczów

Clenbuterol odpowiada za przyspieszenie przemiany materii, a także wpływa na usprawnienie procesu lipozy i przyspieszenie termogenezy.

6. Rozlużniacz

Clenbuterol rozszerza oskrzela, działa podobnie do efedryny, jednakże o wiele silniej od niej.

Kto sięga po Clenbuterol i z jakiego powodu?

Clenbuterol wybierają sportowcy, kulturyści i osoby na diecie odchudzającej. Clenbuterol ma zarówno pozytywne, jak i negatywne działanie. Sprawdza się jako preparat wspomagający odchudzanie, gdyż przyspiesza metabolizm. Redukuje więc podskórną tkankę tłuszczową oraz masę ciała, dzięki niemu utrzymamy właściwą masę oraz siłę mięśni. Clenbuterol jest cenionym środkiem wśród znanych sportowców i gwiazd. Ośrodek Kontroli Zatruć znajdujący się w Stanach Zjednoczonych, jakiś czas temu przeprowadził badania wśród kulturystów. Przyjmowali oni regularnie Clenbuterol, zauważono, iż u 11 z 13 przypadków lek ten używany był w celu zmniejszenia masy ciała albo w ramach kulturystyki. Clenbuterol jest środkiem zakazanym przez Światową Agencję Antydopingową. Nie wolno go więc stosować zarówno w trakcie zawodów, jak i poza nimi.

Efekty uboczne stosowania Clenbuterolu:

 • zgaga
 • suchość w ustach
 • zaczerwienienie twarzy
 • wymioty
 • zawroty głowy
 • senność
 • nudności
 • bóle w klatce piersiowej
 • pocenie się
 • bezsenność
 • drżenie ciała i rąk
 • skurcze mięśni
 • nerwowość 
 • bóle głowy
 • podwyższenie ciśnienia krwi

Aby, wyeliminować takie objawy jak skurcze mięśni, należy wypijać od 4 do 6 litrów dziennie, a także spożywać banany oraz pomarańcze. Warto także sięgać po suplementy diety mające w składzie potas o dawce 200 do 400 mg/ dzień. Należy zażywać go na pusty żołądek od razu przed snem. Żeby zmniejszyć występowanie pozostałych objawów, należy zażywać magnez, taurynę i suplement b-complex. Kiedy zakończymy kurację Clenbuterolem, przestaną nam dokuczać skutki uboczne. Poprzez zwiększenie jego dawki, nie jesteśmy narażeni na wystąpienie innych skutków ubocznych, ponieważ organizm z czasem przyzwyczaja się do wszystkich składników tego środka.

Przeciwwskazania do stosowania Clenbuterolu

Do przeciwwskazań możemy zaliczyć przede wszystkim choroby układu krążenia, na przykład nadciśnienie tętnicze i choroby układu nerwowego.

Przyjmowanie Clenbuterolu wraz z innymi preparatami

Clenbuterol przeważnie stosowany jest wraz ze sterydami anaboliczno-androgennymi i małym stopniu aromatyzacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż w trakcie stosowania środków doustnych zwiększone jest ryzyko uszkodzenia wątroby. Clenbuterol dosyć mocno obciąża wątrobę, należy o tym wiedzieć. Czasem zawodnicy łączą ten preparat wraz z hormonami tarczycy, wówczas dochodzi do bardzo intensywnej przemiany materii, dzięki czemu zwiększa się także spalanie tłuszczu. Minusem jet to, iż zwiększa się również ryzyko wystąpienia efektów ubocznych oraz przedawkowania. Bardzo niebezpieczne jest przede wszystkim połączenie Clenbuterolu wraz z efedryną oraz johimbiną.

Opinie o Clenbuterolu

W internecie można znaleźć wiele różnych opinii o tym środku, jednakże wiele z nich jest negatywnych. Wszystkie negatywne wpisy mają powiązanie z efektami ubocznymi, jakie występują w trakcie przyjmowania preparatu. Na rynku znajdziemy wiele bezpieczniejszych środków. Istnieje wiele zwolenników Clenbuterolu, doceniają go przede wszystkim za szybkie rezultaty, jakie daje, możliwość spalenia tłuszczu. Jednak przed wybraniem tego produktu warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli chcemy łączyć go z innymi sterydami, środkami czy antybiotykami. Należy pamiętać, iż środek wpływa w niekorzystny sposób na wątrobę.

Cena Clenbuterolu

Na rynku znajdziemy produkt w różnych cenach, oscylują one jednak w granicy 90-150 złotych. Nie warto decydować się na tańsze preparaty, gdyż niska cena może czasem oznaczać niską jakość produktu, Niestety internet zalewany jest podróbkami tego preparatu, należy więc Clenbuterol kupować jedynie z pewnego i sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, iż kupiony produkt będzie oryginalny i da zamierzone efekty. Na rynku jest wiele alternatyw dla tego produktu, można również spotkać preparat w formie innych środków.

Gdzie można zakupić Clenbuterol?

Produkt nie jest dostępny na rynku jako suplement diety i wymaga recepty. Należy więc skonsultować się z lekarzem, chociaż istnieje mała szansa, iż przepisze ona nam ten środek w celu utraty wagi czy kulturystyki. Produkt dostępny jest między innymi w internecie, jednakże kupując go u nieznajomego sprzedawcy, zawsze ponosimy ryzyko. Zasada pompowania zwiększonej ilości tlenu do mięśni jest często stosowana przez inne produkty dostępne na rynku, a ich składniki odznaczają się o wiele mniejszą szkodliwością dla naszego organizmu.

Warto wybrać, czy lepiej nie sięgać po ten środek?

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy warto zacząć stosować Clenbuterol. Każdy z nas powinien sam na nie odpowiedzieć, a wcześniej przeanalizować dokładnie wszelkie wady oraz zalety tego preparatu. Warto wziąć pod uwagę w swojej decyzji, iż nie jest to spalacz pozostający obojętny dla naszego organizmu. Istnieje wysokie ryzyko komplikacji zdrowotnych, z tego względu wiele osób rezygnuje ze stosowania tego produktu. Najważniejsze bowiem powinno być nasze zdrowie. Na legalnym rynku znajdziemy wiele ciekawych i efektywnych zamienników spalaczy takich jak Clenbuterol, które pomogą nam w uzyskaniu doskonałej sylwetki bez tak niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie.