Co poprawia nastrój?

Spadki nastroju dotyczą każdego z nas. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym możemy czuć chandrę, przytłoczenie, brak chęci do działania. Co wtedy robić? Odpowiedzi jest wiele. Inne są sposoby na sporadyczny spadek nastroju, inne na trwałe obniżenie samopoczucia.

Sporadyczne spadki nastroju – co na nie działa?

1. Zapisz odczucia.

Przeanalizowanie swoich odczuć i skupienie się na swoim życiu wewnętrznym może przynieść ulgę w trudnych chwilach. Z zapisanymi odczuciami dużo łatwiej sobie radzić.

2. Wyjdź na powietrze.

To prosty sposób, by nieco poprawić sobie nastrój. Kontakt z naturą i widok zieleni uspokaja i koi zszargane zmysły. Na takim spacerze można skupić się na swoich przeżyciach, a zarazem nabrać do nich trochę dystansu. Gdy trafisz na słoneczną porę – tym lepiej. Światło potrafi wyprowadzić z wewnętrznego mroku.

3. Podejmij wyzwanie.

Może spróbuj przełamać swój zły nastrój, skupiając się na czymś istotnym? Wyzwanie może być tu niezłym sposobem, by pozbyć się chandry – dostarczy ono dodatkowych bodźców, adrenaliny, a także satysfakcję z wykonanego celu. Z pewnością warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, czy to rozwiązanie działa.

4. Znajdź towarzystwo.

Dobrze, by w chwili obniżenia nastroju nie być samemu. Może masz akurat okazję przytulić się do kogoś bliskiego? Pograć z kimś w gry planszowe lub po prostu porozmawiać? Takie proste rzeczy to sprawdzone sposoby, by gorsze samopoczucie minęło.

5. Otocz się zwierzętami.

Towarzystwo ukochanych zwierzaków często poprawia nastrój. Może Twój pies akurat ma ochotę na zabawę z Tobą? Albo może masz okazję poleżeć w towarzystwie swoich kotów? Zwierzęta to doskonałe poprawiacze naszego nastroju.

Trwałe obniżenie nastroju – poradź się specjalistów

Z trwałym obniżeniem nastroju nie ma żartów. To mogą być początki depresji. Depresja jest bardzo ciężką, czasami niestety śmiertelną chorobą. Jak się jej ustrzec? Jak poprawić sobie nastrój, który jest notorycznie obniżony?

1. Pójdź do psychiatry.

Tak, psychiatra to konieczne rozwiązanie, gdy przez dłuższy czas czujemy przygnębienie. Wizyta u tego specjalisty to nic wstydliwego – spora część populacji zachodniej uczęszcza do psychiatrów. Leczenie psychiatryczne powinno przestać być tematem tabu. Na szczęście coraz więcej mówi się o nim – coraz więcej osób rozumie, że ludzi z problemami psychicznymi nie należy się bać, lecz należy ich wspierać.

Specjalista może przepisać Ci leki na poprawę nastroju https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/dobry-nastroj. Ważne, by były one odpowiednio dobrane i nie miały uciążliwych skutków ubocznych. Takle leki często są bardzo skuteczne w radzeniu sobie z obniżonym nastrojem. Pójście do psychiatry i wykupienie leków to pierwsze kroki ku zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

3. Wybierz psychoterapię.

Psychoterapia pomoże Ci zrozumieć swoje odczucia i emocje i lepiej sobie z nimi radzić. Wpłynie to znacząco na poprawę Twojego nastroju. Psychoterapia to długi proces, ale dla trwałych, pozytywnych efektów warto go przebyć.