Czy echo serca jest ważne?

Czy echo serca jest ważne?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, jest zawał. Wiele Polaków choruje na serce, a właściwie nie zdają sobie z tego sprawy. Choroby serca często dają objawy, które nie zawsze od razu kojarzymy z sercem – osłabienie, wyższe ciśnienie krwi, podwyższony cholesterol, czy też częste uczucie zmęczenia. Takie objawy może mieć właściwie każda choroba, ale powinniśmy przy nich badać przede wszystkim serce. Bardzo ważna jest profilaktyka i w tym przypadku, echo serca jest bardzo ważne. Echo serca w Warszawie i każdym, nawet najmniejszym mieście Polski jesteśmy je w stanie zrobić nawet od ręki. Poświęć trochę czasu i zadbaj o swoje zdrowie. Z pewnością ci się odwdzięczy.

Jak wygląda echo serca?

Jeśli już zdecydujesz się na wykonanie echo serca w Warszawie, czy gdziekolwiek indziej, z pewnością zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak właściwie wygląda to badanie. Echo serca, to innymi słowy badanie ultrasonograficzne serca – czyli wszystkim dobrze znane usg. Jest to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które dodatkowo trwa krótko. Każdy kiedyś miał wykonywane usg, lub przynajmniej wie, jak takie usg wygląda. Tutaj wygląda identycznie jak w przypadku innych organów.
Podczas badania, pacjent leży na lewym boku, lub na plecach. Jest to zależne od pacjenta i ustalane przez osobę, która wykonuje owe badanie. Później pacjent nakładany ma specjalny żel na ciało, gdzie głowica aparatury będzie przykładana, by dobrze zobrazować serce. Badanie trwa około 20 minut, chyba że w trakcie badania wynikną jakieś nieprawidłowości, które trzeba będzie dokładniej sprawdzić.
Należy jednak pamiętać, że echo serca jest wykonywane też na inne sposoby, w przypadkach gdzie wiadomo o chorobie serca. Zawsze jest to badanie wykonywane po zaleceniach lekarza. W przypadku echo serca przezprzełykowego, badanie wygląda oczywiście inaczej i inaczej też trzeba się do niego przygotować. Jeśli jednak mówimy o standardowym badaniu echa serca, nie mamy się zupełnie czym martwić.

Co wykazuje badanie echo serca?

Echo serca, to właściwie podstawowe obrazowe badanie serca i tego, jak serce działa. Obok ekg, to jedno z pierwszych badań, które zaleca się chcąc zdiagnozować, lub wykluczyć podejrzenie chorób serca – zarówno nabytych jak i wrodzonych. Na takim badaniu widać wszystkie poważniejsze wady serca, oraz zauważyć można nieprawidłowości w jego działaniu. Jeśli choroba serca nie jest zbyt mocno rozwinięta, to nie zostanie ona zdiagnozowana dzięki samemu echu serca, jednak da o sobie znać w samym echu serca, a co za tym idzie pokaże lekarzowi, że należy wykonać dalsze badania. To badanie to właściwie pierwszy krok w postępowaniu diagnostycznym, oraz w dobrej profilaktyce. Żeby móc zdiagnozować cokolwiek, musimy zacząć od najbardziej podstawowych badań i właśnie takim jest echo serca. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka zachorowań na jakieś choroby serca, lub po prostu co jakiś czas odczuwamy dyskomfort związany z pracą serca, bez zastanowienia powinniśmy podjąć decyzje o wykonaniu tego badania dla swojego komfortu.