Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Ginekologia wieku rozwojowego obejmuje problematykę okresu dojrzewania i wszelkie zaburzenia rozwoju płciowego, pojawiające się od narodzin do uzyskania pełnej dojrzałości. Wśród pionierów tej gałęzi ginekologii znalazł się prof. Rudolf Peter, który w 1940 r. stworzył Poliklinikę Ginekologii Dziewczęcej. Tematy ginekologii wieku rozwojowego podejmowane są w codziennej praktyce przez lekarzy rodzinnych, pediatrów, chirurgów i oczywiście ginekologów dziecięcych. Do problemów, z jakimi muszą sobie poradzić, należą m.in.: stany zapalne narządów płciowych, antykoncepcja, bezpłodność, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, wszelakie zaburzenia hormonalne, molestowanie seksualne, gwałt czy zaburzenia miesiączkowania.

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. Nie zawsze zatrzymanie miesiączki ma wpływ z zajściem w ciążę, z zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami. Za stan taki odpowiadają przyczyny natury fizjologicznej, które prowadzą do wyciszenia cyklicznej aktywności jajników, np. karmienie piersią czy odchudzanie się. Jeżeli cierpisz na wtórny brak miesiączki, dotykający 4% dojrzałych płciowo kobiet i gdy menstruacja nie pojawia się przez 3-4 miesiące, powinnaś rozważyć wizytę u ginekologa. Przyczynami zaburzającymi cykl miesiączkowy jest nadczynność tarczycy lub jej niedoczynność, hormonalnie czynne guzy jajników czy nadnerczy. Spowodowane może być także niewydolnością ciałka żółtego, niewydolnością podwzgórzowo-przysadkową, wysiłkiem fizycznym, odchudzaniem, cukrzycą, zażywaniem niektórych leków przeciwdepresyjnych i nasennych.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Wpływ sportu wyczynowego na nieregularność cyklu miesięcznego u dziewczyn jest ogromny.

Zaburzenia miesiączkowania to coraz częstsze zaburzenie wśród młodych sportsmenek (niekiedy przemilczane). Nadmierne treningi we wczesnej specjalizacji sportowej, nasilona aktywność fizyczna, nieregularne odżywianie się, zmniejszona gęstość tkanki kostnej lub wręcz osteoporoza, prowadzi do nieregularnych, długotrwałych cykli, do bolesnego miesiączkowania lub do jego zaniku. Spowodowane to jest zahamowaniem funkcji podwzgórza oraz obniżoną częstotliwością wydzielania hormonu luteinizującego. Jak widać sport wyczynowy podejmowany przez bardzo młode dziewczyny, doprowadza do zachwiania równowagi pracy i organizmu, czego konsekwencją są poważne krótko czy długoterminowe problemy zdrowotne.

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. Młode dziewczyny mogą skonsultować się w Poradniach Ginekologicznych Dziecięcych. Pacjentkami są dziewczyny od urodzenia do 18 roku życia. W takiej poradni może zostać wykonane badanie USG narządów miednicy małej, USG sutków, badanie cytologiczne Prowadzane są pogadanki z zakresu dojrzewania, z zakresu cyklu miesiączkowego, pogadanki dotyczące antykoncepcji, prowadzona jest profilaktyka raka szyjki macicy. Wykonywane są szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). W Warszawie istnieje wiele ginekologów dziecięcych, którzy pracują w państwowych klinikach (mają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia), jak i prowadzą swoją własną działalność medyczną. Poradnie ginekologiczne dziecięce znajdziemy m.in.: w Warszawskim Szpitalu dla dzieci SP ZOZ na Śródmieściu, w Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej na Śródmieściu, Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym na Ochocie oraz w Instytucie Matki i Dziecka na Woli i Szpitalu Bielańskim im. Ks. Jerzego Popiełuszki SPZOZ na Bielanach.