Jak lepiej spać podczas ciąży?

Jak lepiej spać podczas ciąży?

Wiadomość o tym, że jesteś w ciąży to ekscytująca sytuacja – jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, nadchodzące miesiące przyniosą wiele spodziewanych zmian i kilka niespodzianek. Jedną z niepożądanych rzeczy, których doświadcza wiele kobiet w ciąży, jest problem z zasypianiem. Przyczyny bezsennych nocy są naturalne i stanowią część zdrowej, normalnej ciąży. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, aby uzyskać jak najmniej zakłócony sen.

Fazy ciąży

Podczas pierwszego trymestru zachodzi wiele zmian w ciele kobiety, które mogą przerwać normalny harmonogram snu. Zmiany hormonalne i zwiększone zapotrzebowanie na układ sercowo-naczyniowy mogą sprawić, że poczujesz się wyczerpana. Jest to naturalne, a uczucie zmęczenia jest normalne. Odpocznij i pozwól swojemu ciału dostosować się do wszystkich różnych zmian.

Do trzeciego trymestru rosnące dziecko zacznie wpływać na funkcje organizmu. Poczujesz potrzebę częstszego oddawania moczu z powodu nacisku na pęcherz, a to może sprawić, że nieprzerwany sen będzie wyzwaniem.

Wskazówki, jak lepiej spać

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, które pomogą lepiej spać podczas ciąży.

Jedz mniejsze, częstsze posiłki

Gdy macica rozszerza się wraz z rozwijającym się dzieckiem, naciska na wiele narządów – w tym na przewód pokarmowy. Może to sprawić, że poczujesz się nieswojo po zjedzeniu dużej porcji jedzenia. Po prostu jest mniej miejsca na jedzenie.

Upewnienie się, że Twoje dziecko otrzymuje żywienie, którego potrzebuje, może spowodować uczucie wzdęcia i dyskomfortu po zjedzeniu wszystkich odpowiednich pokarmów. Aby zapobiec temudyskomfortowi, spożywaj małe porcje częściej w ciągu dnia. Unikaj jedzenia przed pójściem spać w nocy.

Unikaj picia podczas posiłków

Staraj się pić tak mało jak to tylko możliwe podczas posiłku. Zamiast tego pij niewielkie ilości w ciągu dnia. Pomoże to uniknąć wysiłku w nocy.

Podnieś głowę za pomocą dodatkowych poduszek

Zmiany hormonalne, których doświadczasz podczas ciąży, nie tylko spowalniają trawienie, ale także rozluźniają zwieracz, który zapobiega przedostawaniu się jedzenia i kwasów do przewodu pokarmowego (przełyku). Może to powodować problemy podczas snu.

Dlatego dobrze jest spać na dodatkowych poduszkach, aby zapobiec zgadze. Grawitacja w naturalny sposób pomaga utrzymać jedzenie na odpowiednim poziomie. Pomoże to również w późniejszym okresie ciąży, gdy zgaga może być szczególnie kłopotliwa.

Doświadczony ginekolog w Warszawie

Chociaż sen może być trudniejszy, gdy jesteś w ciąży, nie powinnaś czuć się wyczerpana lub chora z powodu jego braku. Oprócz wykonania drobnych zmian powyżej porozmawiaj z ginekologiem o możliwych alternatywach.

Jeśli szukasz doskonałego ginekolog Warszawa, to dobrze trafiłaś jest to miasto oferujące wielu specjalistów. Wielu najlepszych ekspertów z dziedziny ginekologii jest związana z Warszawą. Nasi najlepsi warszawscy ginekolodzy są oddanymi, opiekuńczymi osobami, które przyjmują każdą pacjentkę z najwyższym profesjonalizmem. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń i poproś o wizytę.