Leczenie ortodontyczne – jak długo trwa noszenie aparatu?

W leczeniu ortodontycznym bardzo istotnym czynnikiem jest czas, ponieważ wraz z nim może dochodzić do przesuwania się zębów na właściwe pozycje. Jak długo trwa noszenie aparatu ortodontycznego? Czy można w jakiś sposób przyspieszyć leczenie? Podpowiadamy!

Na czym polega leczenie u ortodonty?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii skupioną na zmianie pozycji zębów w jamie ustnej, aby w ten sposób leczyć wady zgryzu oraz przesunięcia zębów.

Za pomocą aparat ortodontycznego można nie tylko poprawić wygląd uśmiechu, ale także zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu schorzeń między innymi próchnicy, paradontozy oraz innych zapaleń dziąseł.

Do leczenia ortodontycznego używane są aparaty ortodontyczne, które dzielone są na aparaty stałe oraz ruchome.

Gdzie do ortodonty?

Obecnie z usług ortodontycznych można korzystać w ramach NFZ i prywatnie. Leczenie aparatami wyjmowanymi – ruchomymi jest refundowane przez fundusz dla dzieci do 12. roku życia. Poza tym przypadkiem za aparat należy zapłacić z własnej kieszeni.

Gdy poszukiwany jest sprawdzony ortodonta Kraków jest jednym z miast, w którym do dyspozycji jest wiele gabinetów ortodontycznych. Z ich ofertami oraz z opiniami na ich temat można zapoznać się bliżej w internecie.

Jak długo trwa noszenie aparatu ortodontycznego?

To, jak długo noszony będzie aparat na zęby, jest zależne od wielu czynników, dlatego u każdego pacjenta gabinetu ortodontycznego proces leczenia, a tym samym jego długość są indywidualne.

Średnio noszenie aparatu ortodontycznego wynosi od 1,5 do 2 lat. Zdarza się jednak, że u niektórych osób zalecany czas leczenia to nawet 3 lata, natomiast w przypadku małych wad oczekiwany efekt można uzyskać już po około roku.

Co wpływa na czas leczenia u ortodonty?

Czas leczenia ortodontycznego jest warunkowany wieloma czynnikami, do których zaliczane są między innymi:

  • Rodzaj wady – to główny czynnik, który wpływa na czas leczenia ortodontycznego. Im bardziej zaawansowana, złożona będzie wada zgryzu czy przesunięcie zębów, tym dłużej będzie trwało leczenie w gabinecie ortodontycznym.
  • Rodzaj aparatu ortodontycznego – zasadniczo najlepsze efekty daje leczenie aparatami stałymi, gdyż wywierają one nacisk na zęby przez cały czas, a ponadto mogą być bardzo precyzyjnie sterowane za pomocą poszczególnych zamków. To powoduje, że ortodonta może uzyskać wtedy lepsze efekty w krótszym czasie.
  • Postępowanie pacjenta – duże znaczenie ma też postępowania pacjenta w trakcie leczenia ortodontycznego. W przypadku aparatów ruchomych duże znaczenie ma noszenie ich systematycznie, natomiast przy aparatach stałych należy pamiętać o regularnym zgłaszaniu się na wizyty kontrolne.
  • Dodatkowe procedury – czasami w trakcie leczenia ortodontycznego konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów, między innymi odsłonięcie zęba ukrytego pod dziąsłem, ekstrakcja zębów, czyli ich usunięcie, dlatego też również wpływają one na czas leczenia.

Czy można przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne musi przebiegać w określonym tempie, ponieważ tylko wtedy może ono dać optymalne efekty. Nie powinno być ono zatem prowadzone ani zbyt powoli, ani zbyt szybko.

Zbyt szybkie przesuwanie się zębów w trakcie leczenia ortodontycznego może spowodować, że będą one znajdowały się w nieprawidłowych pozycjach. Może dojść wtedy do uszkodzenia tkanek, a także do pojawienia się dużych dolegliwości bólowych. Wobec tego leczenie ortodontyczne nie może być przyspieszane przez wywoływanie nadmiernego nacisku na zęby. Tylko wtedy, gdy prowadzone jest stale i długotrwale, daje optymalne wyniki.