Przeszczep włosów Fue – warto
Łysienie skóry głowy to poważny problem, który ostatnio dotyka coraz więcej osób i to nie tylko w późnym wieku. Z problemem jakim jest łysienie walczą zarówno mężczyźni jak i kobiety, chociaż przyznać należy, iż dotyka on zdecydowanie częściej panów, aniżeli panie.
Za główną przyczynę trwałej utraty włosów możemy winić zarówno zmiany hormonalne, jak i uwarunkowania genetyczne, lub też sposób odżywiania się oraz nie najzdrowszy styl życia.
Chociaż obecnie istnieje mnóstwo preparatów, zabiegów oraz metod mających na celu poprawę ukrwienia w skórze głowy, a co za tym idzie pobudzenie cebulek włosowych do szybszego wzrostu oraz odrastania włosów nawet w tych miejscach, gdzie ich już nie ma – to niestety nie zawsze dzięki nim jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzone efekty.
Łysienie to nie tylko problem estetyczny, z którym łatwo możemy sobie poradzić, na przykład goląc całą głowę na zero. U niektórych bowiem z nas włosy to prawdziwa ozdoba oraz jeden z najważniejszych elementów osobistego wizerunku. Nic więc dziwnego, iż ich trwała utrata rodzić może spadek poczucia własnej atrakcyjności oraz pewności siebie, a także niepotrzebnie wpędzać w kompleksy.
Na szczęście w dzisiejszych czasach w dobie wysoko rozwiniętej medycyny estetycznej – wobec postępującej utraty włosów nie jesteśmy już całkowicie bezradni. Bolesny oraz trwający nawet kilka dni przeszczep włosów, który pozostawia po sobie blizny nie jest także obecnie jedyną skuteczną metodą na odzyskanie pięknej i bujnej fryzury.
Przeszczep włosów metodą FUE – czy warto?
Przeszczep włosów metodą FUE to niezwykle innowacyjna metoda transplantacji włosów, która zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów na całym świecie. Skrót ten z języka angielskiego oznacza Follicular Unit Extraction i odnosi się do przeszczepiania pojedynczych zespołów mieszków włosów nazywanych fachowo graftami – zamiast całego pasa skóry tak jak miałoby to miejsce w przypadku bardziej inwazyjnych, starszych metod.
Podczas transplantacji FUE za pomocą nowoczesnego urządzenia wyposażonego w specjalne igły o bardzo małej średnicy lekarz pobiera mieszki włosowe wraz z otaczającą ich tkanką bez naruszania ich struktury – z okolicy dawczej, najczęściej potylicznej a następnie poddaje wnikliwej analizie ich stan.
Kolejnym krokiem podczas wykonywania przeszczepu włosów metodą FUE jest umieszczenie pobranych wcześniej mieszków w miejscach, w których doszło do wyraźnych ubytków włosów.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowych, dlatego ryzyko jakichkolwiek powikłań jest naprawdę znikome. Podczas samego zabiegu pacjent może normalnie rozmawiać z wykonującym transplantację lekarzem, oglądać telewizję lub słuchać ulubionej muzyki.
Czas samego zabiegu trwa około ośmiu godzin co jest zdecydowanie krótszym okresem niż w przypadku metody operacyjnej.
Kolejną istotną zaletą metody FUE przemawiającą za tym, iż warto jest się jej poddać jest fakt, że po zabiegu nie wymagany jest długi okres rekonwalescencji i pacjenci bardzo szybko mogą powrócić do swoich aktywności.
Ponadto transplantacja metodą FUE nie wiąże się z silnym bólem oraz jest jedną z najpopularniejszych metod przeszczepu mieszków włosowych na całym świecie.
Transplantacja metodą FUE – dla kogo?
Innowacyjna metoda transplantacji FUE dedykowane jest głównie dla mężczyzn dotkniętych problemem łysienia androgenowego, chcących zagęścić włosy w miejscach widocznych ich ubytków oraz zagęścić je i pozbyć się nieestetycznych, szpecących zakoli. Jest to także doskonała metoda odzyskania włosów u osób, które trwale utraciły je na skutek wypadku lub niektórych chorób.
Ponadto metoda FUE wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych, bowiem nie wymaga długiego oraz bolesnego okresu rekonwalescencji – pacjenci poddający się metodzie bardzo szybko wracają do swoich codziennych aktywności zarówno tych zawodowych jak i domowych czy sportowych.
Jak należy się przygotować do zabiegu transplantacji włosów metodą FUE?
Poddanie się zabiegowi jakiemu jest przeszczep włosów metodą FUE zawsze poprzedzać powinna konsultacja specjalistyczna. Podczas niej lekarz mający przeprowadzać zabieg przeprowadza wywiad z pacjentem. Podczas wywiadu tego pyta o historię przebytych chorób, przyjmowane na stałe leki, oczekiwania pacjenta względem samego zabiegu, mówi także o ewentualnych przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych o ile takie występują. Następnie lekarz omawia z pacjentem istotę oraz przebieg samego zabiegu, i ustala indywidualny plan przeszczepu dostosowany do preferencji i stanu skóry głowy każdego pacjenta.
Lekarz również zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań krwi oraz dodatkowo może także poprosić o specjalistyczne konsultacje z innymi specjalistami – na przykład z endokrynologiem.
Na około dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem pacjent powinien odstawić niektóre grupy leków, zwłaszcza te mające na celu rozrzedzenie krwi, bowiem mogą one w znaczący sposób utrudnić przebieg transplantacji metodą FUE.
Ponadto na dzień poprzedzający zabieg warto jest zrezygnować z picia alkoholu oraz mocnej kawy, a także opalania na słońcu jak i w solarium.
W dzień zabiegu nie trzeba być na czczo – warto zjeść lekkie śniadanie, bowiem sam przeszczep trwa dosyć długo. Także w trakcie wykonywania zabiegu możliwa będzie przerwa podczas której pacjent oraz wykonujący zabieg lekarz – będą mogli się posilić.
Zalecenia po zabiegowe.
Chociaż metoda przeszczepu włosów FUE należy do jednej z najpopularniejszych oraz okrzykniętej mianem bezinwazyjnej bezpośrednio po jej wykonaniu należy stosować się do zaleceń lekarza przeprowadzającego zabieg. Będzie to miało bardzo duży wpływ na efekty zabiegu jakie chcemy otrzymać.
Przede wszystkim należy zabezpieczyć poddaną zabiegowi skórę głowy za pomocą specjalnej czapki lub kaptura – tak aby nie uległa podrażnieniu w momencie powrotu do domu. Ponadto włosy należy myć w określony oraz bardzo delikatny sposób – bez zbędnego pocierania ich – co mogłoby negatywnie wpłynąć na efekty zabiegu. Postępowanie podczas ich mycia lekarz bardzo dokładnie wyjaśni pacjentowi. Ponadto do mycia skóry głowy objętej zabiegiem warto wykorzystywać tylko specjalne, delikatne oraz przeznaczone do tego właśnie celu preparaty.
W pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu należy także powstrzymać się od intensywnego uprawiania sportu oraz aktywności fizycznej, a także zrezygnować w basenu, solarium oraz sauny.
Przeszczep włosów metodą FUE – pierwsze widoczne efekty.
Pierwsze widoczne efekty zabiegu lekarz będzie w stanie ocenić już kilka tygodni po jego wykonaniu, natomiast sam pacjent będzie mógł się nimi cieszyć dopiero po upływie mniej więcej dziewięciu miesięcy.
Cierpliwość jednak popłaca, bowiem efekt zabiegu w wielu przypadkach potrafi być wręcz spektakularny.
Skuteczność metody.
Dzięki temu, iż wybrane do przeszczepu mieszki włosowe pobierane są za pomocą specjalnego urządzenia – lekarz może dokonać bardzo dokładnej oceny ich stanu oraz poddać wnikliwej analizie i wyselekcjonować tylko te najbardziej wartościowe co przekłada się na efekty zabiegu.
Ponadto z racji tego, iż materiał do transplantacji pochodzi od pacjentów, którzy się jej poddają – ryzyko, iż przeszczep zostanie odrzucony a mieszki włosowe nie przyjmą się jest właściwie znikome.
Na korzyść zabiegu przemawia także fakt, że przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym co także sprawia, iż ryzyko dla organizmu poddawanego przeszczepowi jest zdecydowanie niższe niż ma to miejsce w wypadku bardziej inwazyjnych oraz radykalnych metod. Mało tego zabieg transplantacji włosów metodą FUE nie zostawia po sobie szpecących blizn, a rekonwalescencja przebiega nad wyraz szybko i bezboleśnie. Jest to zatem doskonała alternatywa dla osób aktywnych, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na długotrwały oraz bolesny powrót do zdrowia.
O powodzeniu samego zabiegu w głównej mierze decydują umiejętności oraz precyzja i doświadczenie lekarza prowadzącego, dlatego warto bardzo dokładnie wybrać gabinet oraz specjalistę w ręce którego mamy zamiar oddać swoje ciało.
Najnowsze komentarze