USG narządu ruchu: wskazania, przygotowanie do badania, cena

 

Badania USG pozwalają na bardzo dokładną diagnostykę układu ruchu. Kiedy konieczne jest wykonanie takiego zabiegu? Jaka jest jego cena?

 

Za pomocą USG można przeprowadzić diagnostykę różnych narządów wchodzących w skład układu ruchu, między innymi nadgarstka, ręki, kolana czy barku. Tego typu procedury powalają na sprawdzenie struktur tkankowych i ułatwiają postawienie odpowiedniej diagnozy przy wystąpieniu dolegliwości. Dla badania jak USG narządu ruchu Kraków zapewnia swoim mieszkańcom szybki dostęp do gabinetów, w którym można z niego skorzystać.

Na czym polega badanie USG narządu ruchu?

Badania USG, czyli badania ultrasonograficzne są obecnie bardzo popularne i często prowadzone w medycynie. Do tej kategorii zalicza się także USG narządu ruchu, które ma na celu sprawdzenie struktur tkankowych wchodzących w skład tego właśnie narządu.

 

Podczas badania USG narządu ruchu wykorzystuje się urządzenia do USG wyposażone w odpowiednie głowice, które za pomocą fal ultradźwiękowych dociera do wnętrza tkanek, co powoduje ich zobrazowanie. Lekarz prowadzący badanie widzi wtedy tkanki na ekranie urządzenia, co powala mu na ocenę ich stanu.

 

Dla pacjenta USG narządu ruchu Kraków czy też wykonane w innym mieście jest badaniem nieinwazyjnym, które nie powoduje dolegliwości bólowych. Jest ono szybkie w wykonaniu i dodatkowo nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta.

USG narządu ruchu – wskazania

Główne wskazania do wykonania badania USG narządu ruchu to przede wszystkim urazy, które powodują uszkodzenie struktur układu ruchu. Za pomocą badania można wtedy ocenić zakres urazu oraz postawić właściwą diagnozę niezbędną do dalszego leczenia.

 

Także USG narządu ruchu w Krakowie pozwala na sprawdzenie kondycji narządów ruchu wywołujących dolegliwości bólowe bez urazów.

 

W końcu badanie to wykorzystywane jest w celach profilaktycznych, głównie przez sportowców, aby ocenić kondycję układu ruchu.

Co bada się podczas USG narządu ruchu?

Zabieg jak USG narządu ruchu pozwala na ocenę struktur wielu typów tkanek, co powoduje, że jest to badanie cechujące się wysoką efektywnością.

 

Podczas badania z USG narządu ruchu lekarz zwraca uwagę na:

  • stawy
  • więzadła
  • kości
  • mięśnie
  • chrząstki

 

Badane są także inne struktury w zależności od konkretnego rodzaju miejsca badania. Przykładowo w przypadku USG kolana poświęca się czas na sprawdzenie błony maziowej oraz sprawdzenie ilości płynu w stawie. Wykonywane są także badania dynamiczne stawów, czyli badania w ruchu.

 

Cena badania USG narządu ruchu

Dla badania jak USG narządu ruchu Kraków proponuje ceny rozpoczynające się od około 100-120 złotych w zależności od wybrane placówki. Dokładne cenniki można znaleźć online.