USG żył i tętnic – dlaczego jest ważne dla naszego zdrowia?

 USG żył i tętnic – dlaczego jest ważne dla naszego zdrowia?

Na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu składa się szereg różnego rodzaju czynników, które w zależności od stopnia nieprawidłowego działania objawiają się poszczególnymi dolegliwościami. W aspekcie zdrowia aktualnie panuje moda na bardzo dobre i zdrowe odżywianie się, a także dbanie o swoje ciało, co pociąga za sobą szereg czynności związanych z regularną dietą, treningami i chodzeniem do lekarza. Niemniej jednak to wciąż jest za mało, gdyż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z problemu, jakim jest zator żylny.

USG żył i tętnic – dlaczego układ krążenia jest tak ważny?

W efekcie zablokowania układu krwionośnego może doprowadzić to do szeregu dolegliwości i trwałych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci. Jednakże z jakiegoś dziwnego powodu w ogóle o tym nie myślimy i nie zastanawiamy się nad konsekwencjami, skupiając się bardziej na rzeczach mniej ważnych dla zdrowia. Jednakże, właściwa profilaktyka nawiązująca do odpowiedniego dbania o nasze żyły i tętnice wcale nie wymaga zbyt wiele czasu, a nawet dostępne narzędzia są na tyle bezproblemowe i bezbolesne, że można badać się regularnie co pewien czas, poświęcając tylko kilkanaście minut. Mowa tutaj o USG żył i tętnic, czyli ultrasonografii, która wykorzystywana jest do analizy obecności zatorów w naszym układzie krwionośnym. Sama ultrasonografia jest znana od ponad 50 lat i od tego czasu wykorzystywana jest w różnego rodzaju aspektach związanych z działaniem naszego ciała.

Rozwój technologii z zakresu ultrasonografii

Chociaż głównie stykamy się z obrazem 2D to rozwój technologii pozwolił na poszerzenie jej do możliwości 3D i 4D, dając tym samym jeszcze większą jakość obrazu i lepsze możliwości rozpoznawania problemów zdrowotnych. Niemniej jednak, ultrasonografia żył i tętnic choć działa na podobnej zasadzie to wykorzystuje to efekt Dopplera. Innymi słowy, ultrasonograf składa się z dwóch elementów, to jest głowicy i monitora. W głowicy znajduje się emiter oraz detektor, z czego emiter emituje fale o długości od 2 do 50 nm, które przenikają przez skórę i docierają do wybranych tkanek.

USG żył i tętnic – główna zasada działania

W przypadku żył i tętnic, wykorzystują one efekt Dopplera i odbijają się od płynącej krwi i tym samym wracając do odbiornika zostają przekonwertowane na impuls elektryczny i wyświetlają się na obrazie monitora. Ostatecznie uzyskujemy obraz płynącej krwi, z którego dobry specjalista jest w stanie wyciągnąć szereg informacji mówiących nam o obecności zatorów. Interesujące jest to, że w przypadku USG żył i tętnic odnosi się to także do zjawiska dźwiękowego, ponieważ urządzenie odbiera dźwięk, jaki wydaje transport krwi w naszych żyłach i przetwarza je na sygnał komputerowy. W efekcie sprawny lekarz już na jego podstawie jest w stanie wykazać, czy nasza krew dobrze się przemieszcza i czy nie występują żadne problemy z układem krążenia.

USG, jako badanie profilaktyczne

Musimy być świadomi, że w momencie gdy dojdzie do wykrycia pewnego zaburzenia czeka nas jeszcze szereg dodatkowych, innego rodzaju badań, które będą mogły potwierdzić jego niebezpieczeństwo, a w przypadku poważnych zaburzeń będziemy zmuszeni do uczestnictwa w operacji, która mocno będzie ingerowała w nasze ciało. Z tego też powodu, aby uniknąć takich sytuacji warto zastosować właściwą profilaktykę, by jak najszybciej móc wykrywać różne zmiany, a tym samym nie dopuścić do poważnego rozwoju chorób. Pamiętajmy, że wcześniejsze wykrycie pozwala na lepsze, szybsze i mniej problematyczne leczenie, tym samym skracając nasze dolegliwości do minimum.

Słowo podsumowanie o USG żył i tętnic

Nie trudno zauważyć, że tego typu zjawisko jest niezwykle potrzebne, dla zadbania we właściwy sposób o nasz organizm. Dodatkowo pozwala na wykrycie szeregu innych chorób oraz nieprawidłowości w naszym ciele. Musimy jednak pamiętać, że poprawność odczytu uzyskanego obrazu zależy już od samego lekarza, dlatego też wybierzmy go mądrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *