USG żył i tętnic – dlaczego jest ważne dla naszego zdrowia?
USG żył i tętnic – dlaczego jest ważne dla naszego zdrowia?
Na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu składa się szereg różnego rodzaju czynników, które w zależności od stopnia nieprawidłowego działania objawiają się poszczególnymi dolegliwościami. W aspekcie zdrowia aktualnie panuje moda na bardzo dobre i zdrowe odżywianie się, a także dbanie o swoje ciało, co pociąga za sobą szereg czynności związanych z regularną dietą, treningami i chodzeniem do lekarza. Niemniej jednak to wciąż jest za mało, gdyż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z problemu, jakim jest zator żylny.
USG żył i tętnic – dlaczego układ krążenia jest tak ważny?
W efekcie zablokowania układu krwionośnego może doprowadzić to do szeregu dolegliwości i trwałych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci. Jednakże z jakiegoś dziwnego powodu w ogóle o tym nie myślimy i nie zastanawiamy się nad konsekwencjami, skupiając się bardziej na rzeczach mniej ważnych dla zdrowia. Jednakże, właściwa profilaktyka nawiązująca do odpowiedniego dbania o nasze żyły i tętnice wcale nie wymaga zbyt wiele czasu, a nawet dostępne narzędzia są na tyle bezproblemowe i bezbolesne, że można badać się regularnie co pewien czas, poświęcając tylko kilkanaście minut. Mowa tutaj o USG żył i tętnic, czyli ultrasonografii, która wykorzystywana jest do analizy obecności zatorów w naszym układzie krwionośnym. Sama ultrasonografia jest znana od ponad 50 lat i od tego czasu wykorzystywana jest w różnego rodzaju aspektach związanych z działaniem naszego ciała.
Rozwój technologii z zakresu ultrasonografii
Chociaż głównie stykamy się z obrazem 2D to rozwój technologii pozwolił na poszerzenie jej do możliwości 3D i 4D, dając tym samym jeszcze większą jakość obrazu i lepsze możliwości rozpoznawania problemów zdrowotnych. Niemniej jednak, ultrasonografia żył i tętnic choć działa na podobnej zasadzie to wykorzystuje to efekt Dopplera. Innymi słowy, ultrasonograf składa się z dwóch elementów, to jest głowicy i monitora. W głowicy znajduje się emiter oraz detektor, z czego emiter emituje fale o długości od 2 do 50 nm, które przenikają przez skórę i docierają do wybranych tkanek.
USG żył i tętnic – główna zasada działania
W przypadku żył i tętnic, wykorzystują one efekt Dopplera i odbijają się od płynącej krwi i tym samym wracając do odbiornika zostają przekonwertowane na impuls elektryczny i wyświetlają się na obrazie monitora. Ostatecznie uzyskujemy obraz płynącej krwi, z którego dobry specjalista jest w stanie wyciągnąć szereg informacji mówiących nam o obecności zatorów. Interesujące jest to, że w przypadku USG żył i tętnic odnosi się to także do zjawiska dźwiękowego, ponieważ urządzenie odbiera dźwięk, jaki wydaje transport krwi w naszych żyłach i przetwarza je na sygnał komputerowy. W efekcie sprawny lekarz już na jego podstawie jest w stanie wykazać, czy nasza krew dobrze się przemieszcza i czy nie występują żadne problemy z układem krążenia.
USG, jako badanie profilaktyczne
Musimy być świadomi, że w momencie gdy dojdzie do wykrycia pewnego zaburzenia czeka nas jeszcze szereg dodatkowych, innego rodzaju badań, które będą mogły potwierdzić jego niebezpieczeństwo, a w przypadku poważnych zaburzeń będziemy zmuszeni do uczestnictwa w operacji, która mocno będzie ingerowała w nasze ciało. Z tego też powodu, aby uniknąć takich sytuacji warto zastosować właściwą profilaktykę, by jak najszybciej móc wykrywać różne zmiany, a tym samym nie dopuścić do poważnego rozwoju chorób. Pamiętajmy, że wcześniejsze wykrycie pozwala na lepsze, szybsze i mniej problematyczne leczenie, tym samym skracając nasze dolegliwości do minimum.
Słowo podsumowanie o USG żył i tętnic
Nie trudno zauważyć, że tego typu zjawisko jest niezwykle potrzebne, dla zadbania we właściwy sposób o nasz organizm. Dodatkowo pozwala na wykrycie szeregu innych chorób oraz nieprawidłowości w naszym ciele. Musimy jednak pamiętać, że poprawność odczytu uzyskanego obrazu zależy już od samego lekarza, dlatego też wybierzmy go mądrze.
Najnowsze komentarze