Życie po wyleczonym raku szyjki macicy

Życie po wyleczonym raku szyjki macicy

Wysłuchanie wiadomości, że rak jest wyleczony, jest jednym z największych i najbardziej uśmierzających uczuć. Jednak po początkowej fali szczęścia możesz mieć wiele pytań na temat tego, co będzie dalej.

O raku szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z głównych typów nowotworów ginekologicznych, ale liczba przypadków raka szyjki macicy zmniejszyła się w ciągu ostatnich 40 lat, ponieważ więcej kobiet wykonuje regularne testy. W zależności od stadium raka szyjki macicy pacjenta można zalecić połączenie chirurgii, radioterapii, naturoterapii i chemioterapii.

Powszechne obawy po leczeniu raka szyjki macicy

Powrót do normalnego życia po przejściu raka szyjki macicy może być bardzo stresujące dla kobiet, ale znajomość pewnych kwestii pomożę lepiej zrozumieć, czego można się spodziewać. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie jesteś sama i są kroki, które możesz podjąć, aby żyć szczęśliwym i zdrowym życiem po raku. Pamiętaj, aby omówić wszelkie pytania lub wątpliwości z lekarzami, w tym z ginekolog. Warszawa

Utrzymywanie zdrowia

Jednym z pierwszych kroków do podjęcia po remisji raka jest rozmowa z ginekologiem na temat tego, co musisz wiedzieć na najbliższą przyszłość, w tym:

  • kolejne testy. Zalecane testy i częstotliwość ich podawania zależą od stadium raka. Większość kobiet będzie potrzebować regularnych testów i zaleca się, aby dokonywać ich co trzy do sześciu miesięcy przez kilka lat po leczeniu.

  • Możliwe działania niepożądane. Skutki uboczne leczenia raka szyjki macicy mogą trwać latami lub pojawiać się po latach. Zachowaj otwartą komunikację z ginekologiem, aby znaleźć najlepszy sposób na radzenie sobie z tymi objawami. Ginekolog w Warszawie dostarczy więcej informacji na temat radzenia sobie z efektem ubocznym powodowanym przez leczenie raka.

  • Przyzwyczajenia związane ze stylem życia. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i brak palenia mogą poprawić ogólny stan zdrowia.

Zmiany w zdrowiu seksualnym i płodności

Mogą wystąpić działania niepożądane i zmiany w płodności spowodowane rakiem lub leczeniem, ale miej nadzieję, że możesz mieć udaną ciążę i normalne życie seksualne po chorobie nowotworowej.

Należy z ginekologiem omówić objawy obejmujące suchość pochwy, napięcie pochwy, bolesne współżycie i zmiany libido. Mogą istnieć leki lub terapie, które mogą złagodzić te objawy.

Czy rak wróci?

Jedną z największych obaw przy raku jest zdrowie psychiczne. To normalne, że powracają obawy o chorobę, ale z biegiem czasu staraj się mniej skupiać na tym lęku. Ginekolog, profesjonalny terapeuta, rodzina, przyjaciele lub inny pacjent, który przeżył raka szyjki macicy może pomóc ci w walce z twoim lękiem. Wiele kobiet żyje codziennie w obawie przed ponowną chorobą. Są przeażone, gdy są przeziebione, mają kaszel czy też każdy inny rodzaj bólu, który potencjalnie nie jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie ma sposoby żeby naprawdę wiedzieć czy rak wróci. Jednak dbanie o powyżej wymienione aspekty sprawi, że szanse na odnowienie raka zmaleją.