Badanie dopplerowskie, czyli słów kilka o diagnostyce w chirurgii naczyniowej

Badanie dopplerowskie, czyli słów kilka o diagnostyce w chirurgii naczyniowej

O chirurgii naczyniowej ostatnio zrobiło się dosyć głośno, ale to nie powinno nikogo dziwić, skoro mamy do czynienia z bardzo dobrze rozwiniętym działem medycyny. Chirurgia naczyniowa specjalizuje się w schorzeniach naczyń krwionośnych i limfatycznych, więc to tutaj będziemy skierowani, gdy będą wskazania do diagnostyki. Jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce chirurgii naczyniowej jest badanie dopplerowskie. Co warto o nim wiedzieć? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Badanie dopplerowskie – czym jest?

Badanie dopplerowskie jest badaniem diagnostycznym stosowanym w celu sprawdzenia stanu żył i tętnic. To dzięki niemu można zmierzyć przepływ krwi, sprawdzić wydolność żył i tętnic, jak również wyłapać, w których miejscach występują jakieś nieprawidłowości. Przykładowo, szybko ustalimy, gdzie krew płynie wolniej lub szybciej, jak również, gdzie dochodzi do jej cofania.

Badanie dopplerowskie – na czym polega?

Do wykonania usg tetnic warszawa wykorzystuje się aparat ultradźwiękowy. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę aparatu do ciała pacjenta, która wysyła fale ultradźwiękowe. Przenikają one przez ciało, odbijają się od poruszającej się krwi i wracają do głowicy. Następnie na ekranie monitora wyświetla się obraz dający możliwość analizy odbitej fali ultradźwiękowej, jak również przepływu krwi i drożności naczyń. Dzięki temu można wyłapać nieprawidłowości i zaburzenia, a więc też dobrać odpowiednie leczenie.

Dla kogo tego typu badania?

Tego typu badania wskazane są dla osób, u których występuje podejrzenie zaburzeń lub schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wskazaniami do głębszej diagnostyki są przede wszystkim skurcze nóg, puchnięcie kończyn, czy uczucie ciężkości stóp. Również pojawienie się pajączków i żylaków stanowi wskazania do wykonania badania. Lekarz może też zalecić badanie dopplerowskie, gdy zauważy brązowe lub sine przebarwienia na skórze, którą mogą świadczyć o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Jednak to nie wszystko, ponieważ tego typu badanie jest pomocne w zdiagnozowaniu bardzo poważnych schorzeń układu tętniczego i żylnego. O jakich schorzeniach tutaj mowa? Na pewno o miażdżycy tętnic szyjnych, miażdżycy naczyń w kończynach dolnych, tętniakach, zatorze tętnicy płucnej, jak również o chorobie nowotworowej układu naczyniowego.

Badanie dopplerowskie – gdzie możemy je zrobić?

Badanie dopplerowskie wykonywane jest w wielu szpitalach, jak również w bardziej wyposażonych i nowoczesnych przychodniach. Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ badanie w ramach NFZ wymaga odczekania kilku dni lub miesięcy, bo kolejki niestety zwykle są bardzo długie. Alternatywą dla badania w ramach NFZ jest wizyta w prywatnym gabinecie diagnostycznym. Całe szczęście na terenie całego kraju działa wiele tego typu gabinetów, więc jeśli poszukamy czegoś odpowiedniego dla siebie, to z pewnością uda się szybko wykonać badanie i ustalić, z jaką przypadłością mamy do czynienia.