Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest schorzeniem, doskwierającym bardzo wielu osobom.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest schorzeniem, doskwierającym bardzo wielu osobom.

Przyczynia się do niego źle dobrane obuwie oraz mikrourazy, powstające z codziennego użytkowania stopy, jak również z nadmiernej aktywności fizycznej. Rozcięgno podeszwowe przypomina taśmę rozpiętą od pięty do palców. Podczas chodzenia „taśma” ta napina się i rozluźnia, więc jest narażona na przeciążenia. Jeśli podczas chodu odczuwalne jest kłucie, ból stopy od podeszwy lub ból pięty, to jest to zapalenie rozcięgna podeszwowego. Dolegliwości te nasilają się głównie rano i albo słabną z każdym krokiem, albo niestety nasilają się podczas dużego wysiłku. Nieleczenie stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego spowoduje stan przewlekły, który o wiele trudniej będzie wyleczyć, na kości piętowej pojawiają się zwapnienia. Taki stan bezpośrednio przyczynia się do powstania ostrogi piętowej.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Istnieje wiele technik obrazowania struktur stopy. Najczęściej stosowaną metodą badania jest badanie ultrasonograficzne, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. USG wykonuje się celem pozyskania obrazu kości i innych struktur zlokalizowanych w stopie. Pomocne jest przy urazach i schorzenia stóp. Badania USG nie ma skutków ubocznych, jest bezpieczne dla człowieka, nawet kobiet w ciąży. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy, wysyłającej fale ultradźwiękowe w głąb ciała, które odbijają się od kości i tkanek miękkich. Odbite echo przetwarzane jest przez głowicę w postaci obrazu, który jest wyświetlany w czasie rzeczywistym przez komputer aparatu. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się w diagnostyce złamań kości oraz w schorzeniach następujących tkanek miękkich: nerwiaka Mortona, zapaleniach ścięgien, zapaleniach kaletek maziowych, wyrośli kostnych, zespole kanału stępu.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Badanie USG stopy nie wymaga specjalnego przygotowania się, wystarczy założyć luźne ubranie oraz nie zakładać biżuterii.

Lekarz smaruje na skórze stopy specjalny żel do ultrasonografii, zwiększający przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminujący tzw. poduszki powietrzne, utrudniające przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz, przesuwając głowicę po skórze pacjenta, widzi na ekranie aparatu badany obszar. Badanie ultrasonograficzne stopy zamyka się zwykle w pół godzinie. Po badaniu pacjent wraca od razu do normalności. W skład aparatu ultrasonograficznego wchodzi konsola zawierająca komputer, monitor oraz odpowiednia głowica połączona z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyłając, fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości w strukturę ciała, odbiera echo odbite od tkanek i narządów. Przetworzony sygnał w obraz wyświetlony zostaje na monitorze. Obraz drukuje się w formie printu bądź cyfrowo zapisuje w programie. Badanie ultrasonograficzne stopy jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, powszechnie dostępnym i względnie tanim.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Gdzie można wykonać usg stopy w Krakowie? Aby, zdiagnozować zapalenie rozcięgna podeszwowego w badaniu ultrasonograficznym w Krakowie można wybrać m.in.: Zakład Rentgena i USG Wyrobek Sp. z o.o. w Centrum diagnostyki obrazowej na ul. Prądnickiej 35, Ultramedica USG na ul. Józefa Piłsudskiego 36, Gabinet Ortopedyczny dla dzieci na Prądnickiej 55, APAMEA Centrum Medyczne na ul. Juliusza Lea 22/4u czy Ultragen – Rafał Obuchowicz – Centrum diagnostyki obrazowej, Dietla 111.