Skuteczne leczenie Achillesa – terapia falą uderzeniową

Skuteczne leczenie Achillesa – terapia falą uderzeniową

Urazy ścięgna Achillesa są często frustrującymi przyczynami bólu w tylnej części pięty. Najważniejszym aspektem leczenia Achillesa jest wczesna interwencja i leczenie. Współcześnie wprowadzono różne opcje leczenia zachowawczego w tym falę uderzeniową. W tym artykule staramy się ocenić skuteczność tego leczenia w przewlekłym bólu Achillesa.

Skontaktuj się z lekarzem i fizjoterapeutą

Po osiągnięciu stanu przewlekłego nadszedł czas, aby odwiedzić specjalistę medycyny. W tym momencie, jeśli wypróbowałeś wiele domowych sugestii, możesz on zalecić rezonans magnetyczny, aby sprawdzić ścięgno pod kątem torbieli. Również współpraca z fizjoterapeutą sportowym jest kluczowa dla skutecznego leczenia Achillesa.

Stymulacja elektryczna i ultradźwięki, mogą przyczynić się do poprawy tego urazu, w połączeniu z terapeutą uczącym właściwej techniki rozciągania i wzmacniania. Istnieje kilka badań potwierdzających hipotezę, że ultradźwięki terapeutyczne mogą pomóc naprawić uszkodzone ścięgna.

Terapia falą uderzeniową

W ostatnich latach leczenie falą uderzeniową zyskało wielką popularność, jako alternatywny sposób leczenia różnych chorób układu mięśniowo- szkieletowego, w tym również Achillesa.

Terapia falą uderzeniową również okazała się skuteczna w leczeniu Achillesa. Jest bardziej znana do stosowania w zapaleniu powięzi podeszwy, ale okazała się skuteczny w przypadku urazów ścięgien. Terapia falami uderzeniowymi teoretycznie sprzyja powstawaniu nowych naczyń krwionośnych w leczonym obszarze, aby powodować gojenie się tkanki. Minusem jest to, że terapia falą uderzeniową może być bardzo kosztowna, a większość firm ubezpieczeniowych nie pokrywa tego leczenia.

Wiele innych zabiegów ma krótkotrwały efekt, a niektóre badania wskazują, że leczenie falą uderzeniową zapewniają dłuższe efekty. Jest to metoda skutecznie stosowana w przypadkach, w których pacjent nie reaguje pozytywnie na inne leczenie.

Terapia falą uderzeniową została wprowadzona do leczenia Achillesa około 20 lat temu. Terapia ta była pierwotnie stosowana do leczenia kamieni nerkowych. W latach 90. XX wieku stała się popularna w Niemczech w przypadku niektórych zaburzeń tkanek miękkich, w tym zapalenia ścięgien. Obecnie jest stosowana na całym świecie w leczeniu dolegliwości mięśniowo-szkieletowych.

Fale uderzeniowe są zaburzeniami ciśnienia, które szybko rozprzestrzeniają się w medium. Tłumienie fali zależy od użytego medium. W powietrzu fala szybko się rozprasza. Jednak woda jest doskonałym medium. Większość protokołów leczenia wykorzystuje medium wodne i żel.

Podstawowe badania naukowe pokazują, że terapia falą uderzeniową może zwiększyć przepływ krwi do leczonego miejsca i wywołać proces gojenia. Leczenie to wykorzystuje fale o niskiej lub wysokiej energii. Terapia falami uderzeniowymi o niskiej energii nie wymaga znieczulenia miejscowego, ale wymaga trzech do czterech aplikacji. Natomiast terapia falami uderzeniowymi o wysokiej energii może być stosowana podczas jednej wizyty, ale wymaga znieczulenia miejscowego.