5 powodów, dla których warto zrobić USG żył kończyn dolnych

5 powodów, dla których warto zrobić USG żył kończyn dolnych

Słyszałeś o badaniu dopplerowskim żył kończyn dolnych, lecz nie wiesz, czy warto się jemu poddać? A może dostałeś skierowanie na badanie i zastanawiasz się, czy faktycznie jest Ci potrzebne? Poznaj naszych 5 powodów, dla których może zmienisz zdanie!

Szansa na wczesne wykrycie nieprawidłowości

Przede wszystkim usg zyl warszawa to badanie pozwalające dokładnie sprawdzić stan żył, ich drożność, jak również ocenić szybkość przepływu krwi. Wszelkie nieprawidłowości, czyli na przykład zbyt szybki przepływ, za wolny, czy cofanie się zostanie wyłapane w czasie badanie i wykazane na obrazie monitora. Dzięki temu lekarz może we wczesnym stadium rozpoznać schorzenie i zastosować leczenie, które uchroni pacjenta przed poważniejszymi dolegliwościami.

Możliwość zachowania dobrego zdrowia

Szansa wczesnego wykrycia zaburzeń w żyłach to również szansa na zachowanie dobrego zdrowia. Dzięki temu, że będziemy trzymać rękę na pulsie, możemy przez długie lata cieszyć się pełnią życia i korzystać z jego uroków. Jeśli zlekceważymy zalecenia lekarza lub niepokojące symptomy, jakie zwykle daje nasz organizm, możemy wpakować się w poważne problemy zdrowotne, a tego chyba raczej nikt by nie chciał. Badanie dopplerowskie może nas przed tym uchronić, dlatego warto się na nie zdecydować.

Badanie USG żył jest bezbolesnym i bezpiecznym

USG żył to badanie proste, nieinwazyjne i bezpieczne. Dla niektórych pewnie pocieszające będzie, że jest to badanie bezbolesne. Nie wymaga też żadnego znieczulenia. Badanie dopplerowskie wykonywane jest powszechnie. Stosuje się je nie tylko w celach diagnostycznych, ale także w celu monitorowania rozwoju choroby i efektów, jakie daje wdrożone leczenie. Tego typu badanie wykonuje się już od ponad pięćdziesięciu lat. Przez ten czas okazało się, że badanie USG żył jest najbezpieczniejsze ze wszystkich badań obrazowych. Dlatego nawet kobiety w ciąży, czy karmiące piersią mogą je powtarzać tak często, jak to potrzebne.

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań

Warto wiedzieć, że badanie dopplerowskie żył nie wymaga od pacjentów szczególnych przygotowań. Jedynie w przypadku badania wątroby oraz tętnic nerkowych, na badanie trzeba zgłosić się na czczo. W trakcie badania należy się dostosować do poleceń lekarza, lecz uspokajamy, tutaj również lekarz nie będzie miał zbyt dużych wymagań, więc nie ma powodów do stresu. W przypadku badania dopplerowskiego żył i tętnic kończyn dolnych należy zdjąć odzież, a następnie przyjąć odpowiednią pozycję – np. stanąć lub położyć się na leżance.

Szybki dostęp do wyników badań

Badanie dopplerowskie żył i tętnic to badanie, które od razu daje dostęp do wyników. Lekarz widzi obrazy na monitorze, może ocenić przepływ krwi oraz stan żył, więc na bieżąco wykonuje też odpowiedni opis. Dzięki temu dowiemy się, czy wszystko z nami w porządku i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. W razie wykrycia jakiejś nieprawidłowości będziemy mogli zacząć szybko działać, by wrócić do pełni zdrowia.