Kiedy potrzebna jest konsultacja ortopedy?

Kiedy potrzebna jest konsultacja ortopedy?

Siedzący tryb życia jest coraz bardziej powszechny. Coraz więcej pracujemy na komputerach a mniej rzeczy wykonujemy fizycznie. Nie jest to bez znaczenia dla naszego stanu zdrowia, a przede wszystkim dla stanu naszego kręgosłupa. W niektórych przypadkach, im wcześniej zasięgniemy porady ortopedy, tym lepiej dla nas. Ortopeda w Warszawie, to jeden z częściej szukanych specjalistów. To mówi samo za siebie, jak duża jest skala problemu. Kiedy należy udać się do takiego lekarza? Czy tak duża popularność ortopedy w Warszawie, to problem również dla całego kraju?

Ból pleców niewiadomego pochodzenia

Bardzo często słyszymy jak ktoś uskarża się na ból pleców. Czasem jest to ból spowodowany zwykłymi zakwasami – uprawiamy trochę więcej sportu, lub pracujemy fizycznie nie będąc do tego przyzwyczajonym i kolejnego dnia mamy taki, a nie inny problem. Takie bóle szybko przechodzą, na tyle szybko że nie zdążymy nawet skonsultować tego z lekarzem. Jeśli jednak znamy źródło problemu, nie jest to duży problem ponieważ wiemy, że nie jest to żadne poważniejsze schorzenie, które może się rozwijać.
Znacznie gorzej jest, gdy ból pojawia się nagle i bez żadnych czynników, które mogłyby go spowodować. Wiele osób posiada choroby kręgosłupa, o których nawet nie wie. Z wiekiem mogą one o sobie dawać coraz mocniej znać. Przeróżne zwyrodnienia, problemy z kręgami kręgosłupa, dyskami lub skrzywienia mogą być wrodzone lub nabyte. W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja ortopedy oraz dalsze leczenie lub diagnostyka.

Pierwsza wizyta u ortopedy

Jeśli porozmawiać z ludźmi, to właściwie każdy z nas był u ortopedy – chociażby po swoich narodzinach. Na pewno sami pamiętacie, że później w szkole były pielęgniarki, nazywane też higienistkami, które co jakiś czas sprawdzały nasz wzrost i wagę, czasem wzrok i inne tego typu, podstawowe rzeczy. Bardzo często zdarzało się też, że właśnie taka higienistka kierowała nas do ortopedy, jeśli miała jakieś wątpliwości co do naszej postawy. Było to bardzo dobre, ponieważ bardzo często rodzice i dzieci nie są świadomi problemu. Moim zdaniem, wizyta u ortopedy w momencie gdy dziecko najbardziej rozwija się, to właśnie wtedy ujawnić się mogą różne wady postawy. Wcześnie wykryte można bardzo szybko naprawić bez żadnych poważniejszych ingerencji w nasze ciało.

Dbanie o kręgosłup

Musimy też pamiętać że nasze życie, głównie siedzące tonie wytłumaczenie na stan naszych kręgosłupów. O kręgosłup, tak jak o wszystkie inne mięśnie i organy w naszym ciele, możemy dbać. Jeżeli pracujemy dużo przy komputerze i faktycznie nasz kręgosłup jest narażony na ból, możemy temu zapobiec – a nie leczyć u ortopedy. Zazwyczaj zbawienny wpływ na naszą postawę ma zwykła aktywność. Wystarczy, że chociaż kilka razy w tygodniu poćwiczymy nasz kręgosłup przez kilkanaście minut i już zobaczymy pozytywne efekty. Bardzo dobry wpływ na nasz kręgosłup mają też masaże – najlepiej udać się do fizjoterapeuty, oni doskonale znają się na tym, co robić by nasz kręgosłup był nam wdzięczny.