5 sposobów na utrzymanie prawidłowej masy ciała

Jesienno-zimowy okres, kiedy temperatury na dworze nieszczególnie zachęcają do ruszania się, a zawartość lodówki i szafki ze słodyczami stanowią pokusę niemalże nie do odparcia – sprzyjają wzrostowi masy ciała. Jak zadbać o siebie, by utrzymać prawidłową masę ciała bez względu na porę roku?

1. Jedz rozsądnie

Choć to bywa trudne, staraj się zachować rozsądek i umiar w jedzeniu. Nie stosuj rygorystycznych diet i nie mów sobie, że „już nigdy nie zjesz kawałka pizzy”. Nic nie stanie się, jeśli raz na jakiś czas pozwolisz sobie na relaksujące wyjście na kebab z przyjaciółmi lub zamówisz z rodziną pizzę do domu. Jednak kluczem jest tu zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru: postaraj się również zachować odpowiednie odstępy pomiędzy posiłkami.

2. Stosuj zdrowsze zamienniki

Jeśli masz ochotę zjeść coś naprawdę niezdrowego i wiesz, że nie możesz sobie na to pozwolić – postaraj się znaleźć zdrowszy zamiennik. Przykładowo – jeśli kusi Cię słodkie ciasto z kremem, w sieci można znaleźć całą masę przepisów o niższej zawartości cukru i kalorii. Przy odrobinie chęci – z pewnością uda Ci się znaleźć coś, co Cię zachwyci, a przy okazji nie będzie posiadało nadmiernej ilości kalorii!

3. Ruch to zdrowie!

Nie zapominaj o zdrowej dawce ruchu. Jeśli do tej pory Twój tryb życia można było opisać jako „kanapowy”, nie porywaj się od razu na maraton, ale rozpocznij od metody małych kroków. Spraw sobie wygodne buty do biegania i rozpocznij swoją przygodę z aktywnością od szybkich marszy. Zapewniamy Cię, że hormony szczęścia wydzielane podczas ruchu sprawią, że w krótkim czasie kilometrowy marsz zastąpią kilkukilometrowe joggingi! Zapewnij sobie jednak komfortowy strój – wyżej wspomniane buty, które pomogą Ci wystrzec się urazów, a także wygodne spodnie i koszulkę, które nie będą krępować Twoich ruchów w trakcie ćwiczeń.

Oczywiście, jeśli bieganie nie jest aktywnością dla Ciebie – możesz także wybrać inną formę treningu – w domu na macie lub na siłowni.

4. Zastąp autobus spacerem

Dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską? Jeśli odległość jest znacząca, oczywiście nie musisz zupełnie rezygnować z przemieszczania się autobusem. Postaraj się jednak – w miarę możliwości czasowych – wysiąść choćby jeden czy dwa przystanki wcześniej i przejść się ten kawałek. Ta niezauważalna różnica i kilkuminutowy marsz pozwolą Ci zachować formę także zimą!

5. Nie unikaj wyjść

Psiak prosi o długi spacer? Dzieci chciałyby wybrać się na rower? Nie pozwól, by zmęczenie długim dniem w pracy sprawiło, że odmówisz. Nie tylko sprawisz w ten sposób przyjemność swoim najbliższym, ale jednocześnie w niemalże niedostrzegalny sposób zadbasz o siebie. Nawet półgodzinna zabawa z pupilem czy dziećmi na świeżym powietrzu zadba o optymalne dotlenienie organizmu, a przy tym zapewni Ci codzienną – choćby niewielką – dawkę ruchu.

Stosując się do powyższych rad, z pewnością uda Ci się zachować zdrową sylwetkę i wymarzoną wagę. Postaraj się przy tym zachować umiar i pamiętaj, że nie jest niczym złym to, że zdarza Ci się gorszy dzień, kiedy zjesz batonik lub zaniedbasz trening. Najważniejsze to nie poddawać się!