Przewodnik gracza squasha po łokciu tenisisty

Przewodnik gracza squasha po łokciu tenisisty

Squash jest intensywnym i dynamicznym sportem, kontuzje są w nim niestety stosunkowo powszechne. Skręcenia i odkształcenia w stawach mogą pojawić się w wyniku zbyt szybkiej zmiany kierunku, pomylenia kroku lub przerzucenia piłki. Oprócz tych bardziej nagłych urazów, osoby, które regularnie uczestniczą w trudnych fizycznie sportach, również mogą być bardzo podatne na kontuzje. Jednym z najczęstszych urazów w sportach rakietowych jest groźne zapalenie nadkłykcia bocznego, popularnie zwane „łokieć tenisowy”.

W rzeczywistości, obie powszechnie używane nazwy tego schorzenia są w rzeczywistości mylące – problem nie jest ograniczony tylko do tenisistów. Niezależnie od nazwy, jest to schorzenie, które każdego roku przynosi wiele nieszczęścia.

Łokieć jest raczej złożonym, zatłoczonym stawem z 16 skrzyżowanymi mięśniami. Wszystkie mięśnie i ich ścięgna są tak blisko siebie, dlatego też powszechne są problemy w tym zakresie u ludzi aktywnych.

Łokieć tenisisty szczególnie charakteryzuje się bólem na zewnątrz górnej części przedramienia (często również promieniującym w dół w kierunku nadgarstka), oraz wokół i tuż poniżej zgięcia łokcia. Chorzy mogą mieć trudności z pełnym rozszerzeniem lub zgięciem ramion i często zgłaszają dodatkowy ból podczas podnoszenia, chwytania lub skręcania ramienia.

Często zdarza się, że ból występuje częściej rano, po zaśnięciu. Pomimo tego, że łokieć tenisisty uważany jest przede wszystkim za obrażenia spowodowane nadmiernym zużyciem, nierzadko zdarza się, że powstaje on w wyniku nagłego urazu, takiego jak bezpośredni cios w rejon łokcia lub niespodziewany, silny wysiłek w okolicy (np. uderzenie podczas gry w squasha). Łokieć tenisisty może zostać zaatakowany lub zaostrzony przez wiele rzeczy, ale dwa z bardziej typowych problemów charakterystycznych dla graczy squasha odnoszą się do techniki lub sprzętu.

Jeśli chodzi o technikę, jeśli cierpisz na ból łokcia, może warto skorzytać z usług doświadczonego trenera, który przyjrzy się technice gry, aby sprawdzić, czy nadgarstki/łokcie nie działają niewłaściwe i nie przyczyniają się do problemu.

Zawsze zaleca się, aby leczenie łokcia tenisisty w Krakowie została przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeutę i ortopedę, jeśli objawy występują dłużej niż kilka dni. Wkład techniczny trenera może być bardzo przydatny w zarządzaniu łokciem tenisisty.

Pod względem wyposażenia zarówno chwyt rakiet jak i naprężenie rakiety mogą również przyczyniać się do łokcia tenisisty. Uchwyt zbyt duży lub zbyt mały może powodować problemy (poszukaj doświadczonego trenera, jeśli masz jakiekolwiek obawy w tej dziedzinie).

Waga i równowaga ramy rakiety mogą również odgrywać rolę w łokciach tenisisty, szczególnie jeśli zmienisz jedną rakietę na drugą, bez odpowiedniej, stopniowej aklimatyzacji.

Jednym z powodów, dla których bardzo rzadko słyszy się o profesjonalnych graczy w squasha cierpiących na łokieć tenisisty, jest to, że są oni ogólnie lepiej uwarunkowani i mają bardziej spójną technikę niż przeciętny gracz rekreacyjny.