Co próbują powiedzieć stawy?

Co próbują powiedzieć stawy?

Wiele mówi się o tym, jak to jest, kiedy kolana zaczynają boleć non-stop. Poza tym przewlekły ból i bolesność, które zmniejszają mobilność, są pewną oznaką kłopotów i wczesnym wskaźnikiem, że konieczne może być lecznie u ortopedy. Mimo to istnieją inne ostrzeżenia wypowiadane przez nasze ciało, aby poinformować nas, że coś jest nie tak. Jednym z nich jest dźwięk, dlatego musisz odetchnąć od miejskich odgłosów i wsłuchać się w swoje ciało.

Przyczyny „trzaskających” kolan

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że u osób, które słyszą trzaski w okolicach stawu kolanowego, może bardziej rozwinąć się zapalenie kości i stawów niż u osoby, która nie słyszy żadnych odgłosów. Co istotne jest to ważny sygnał ostrzegawczy nawet jeśli osoby z „trzaskami” w kolanach nie odczuwają żadnego bólu. Ponadto badanie wykazało, że osoby w średnim wieku i starsze z często trzaskającymi kolanami miały większe ryzyko wystąpienia objawów zapalenia stawów. U 11% procent osób, które zgłosiły, że ich kolana są „zawsze” hałaśliwe, rozwinęły się objawy zapalenia stawów w ciągu roku. To dwa razy więcej niż u tych, którzy powiedzieli, że ich kolana nigdy nie oddawały żadnego dźwięku. Z kolei dla tych, którzy mówili, że ich kolana są głośne „czasami” lub „często” – u 8 % z nich rozwinęły się objawy w ciągu roku.

To badanie jest lekceważone przez wiele osób. Z czasem choroba zwyrodnieniowa stawów może spowodować znacznie gorsze pogorszenie ich stanu, co czyni cię do bycia idealnym kandydatem na pacjenta ortopedy.

Na szczęście istnieje kilka pozytywnych punktów do tych badań. Przede wszystkim trzaski nie zawsze są równe zapaleniu stawów. W rzeczywistości, wiele razy są one związane z innymi, niegorźnymi przyczynami. Często zdarza się tak, kiedy stawy lub więzadła pocierają się, gdy je przesuwasz. Aby być pewnym, Michał Szyszka – ortopeda warszawski – precyzyjnie diagnozuje każdego pacjenta, co powoduje u niego trzaski. Trzaski w kolanach są bardzo powszechne. Ważne jest, aby nie próbować samodzielnie zdiagnozować tych sygnałów. Rozmowa z Michałem Szyszka ortopedą z Warszawy jest najlepszym sposobem, aby wykluczyć coś poważniejszego.

Profilaktyka

Kolano jest jednym ze stawów najbardziej podatnym na obrażenia. Jego budowa stwarza ryzyko wielu rodzaju urazów.

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla ogólnego samopoczucia i może pomóc Ci zrzucić wagę, aby zmniejszyć napięcie stawów. Pomocne może być także stosowanie leków dostępnych bez recepty w celu łagodzenia bólu i stosowania kul, kijków lub innych pomocniczych urządzeń.

Wreszcie, w przypadku, gdy musiałeś przejść operację, istnieje wiele zaawansowanych technik, które można wykorzystać, aby skrócić czas leczenia, zminimalizować blizny, zapewnić skuteczność i jak szybciej wrócić do życia codziennego.

Jeśli masz pytania dotyczące swoich opcji lub jesteś narażony na ryzyko konieczności przeprowadzenia operacji, nie wahaj się skontaktować z Michałem Szyszko, ortopedą warszawskim. Chcę on pomóc, Ci w tym abyś, miał stawy, na których możesz polegać!